MM jag förstår inte hur ni som börjar som kunder hos Certitrade tänker!
Det finns hur många varningar som helst om dem, men endå ansluter ni er till dem?
Det finns seriösa firmor som sköter detta, byt byt byt!!!!
Citat:
Ursprungligen postat av clasf
Vill höja ett varningens finger till i denna tråd. Man betalar ju olika avgifter för svenska och utländska kort. Jag har upptäckt att Certitrades syn på vilka kort som är utländska och svenska är långt ifrån nära verkligheten. Man utgår från någon form av lista som uppdateras väldigt sällan. Jag tycker att det är deras skyldighet att uppdatera den listan i realtid eller åtminstonde väldigt frekvent. Exempel:
1. En kund handlade för närmare 5000 kr med kort som av Certitrade sades vara Utländskt. Jag brukar kolla upp sådana stora kortaffärer och av vana ringde jag Euroline och sa att jag ville checka en transaktion med ett utländskt kort. Nej det är inget utländskt kort får jag som svar. Det är från Coop bank i Sverige. Ok sa jag och godkände transaktionen. Jag checkade sedan utbetalningen från Certitrade och visst hade de dragit kostnad för utländskt kort.
2. Samma visa som ovan, summan var 1370 sek, visade på utländskt kort. Vid koll visade det sig vara från ICA Banken i Sverige. Kostnaden drogs som Utländkst kort och var 42,97 sek. Kan jämföras med en transaktion på samma utbetalning på 1577 sek där kortet kom från Handelsbanken, där var kostnaden 17,54 sek.
Slutsats, man betalar alldeles för mycket för vissa transaktioner på grund av att de inte sköter sina åtaganden. Enligt mig är det deras skyldighet att se till att ha korrekt information för vad deras kostnader baseras på.
Är Ni osäkra på ovanstående så kontrollera med Euroline själva. Ring Euroline risk på 08 14 69 90 ange Ert kundnummer och säg att ni vill kontrollera en transaktion med Utländskt kort, be att få de checkar kortutgivaren.
De kort som jag "upptäckt" som Utländska hos Certitrade är följande:
1. Länsförsäkringar
2. Coop Bank
3. Ica Banken
Det är inte de största bankerna men åtminstonde Ica Banken har en massa kort ute. Så från och med nu kommer jag nog checka varje transaktion med "utländskt" kort och ifrågasätta vad fasen Certitrade håller på med.
Fyll gärna på med andra kort som är svenska som visar "Utländska EC/MC" från Certitrade.
I år har min omsättning bestått av ca 50% korttransaktioner, nog fasen kan man begära att man skall betala rätt avgift för det?
/clasf
|